مقدمه

به سامانه خدمات الکترونیک سفرهای دریایی خوش آمدید. هدف از برپایی این سامانه ارائه خدمات سفر شامل تهیه بلیت غیر حضوری (اینترنتی)، خرید و شارژ بلیت اعتباری و سایر خدمات ارزش افزوده سفر دریایی است.
با در نظر گرفتن مواردی چون بیمه، ایمنی سفرهای دریایی و شناسایی مسافرین جهت ارائه خدمات هر چه بهتر در بنادر مبدا و مقصد توسط نهاد های میزبان و مسئول، سامانه هوشمند بلیت الکترونیکی سفر دریایی در بندرعباس و بندر قشم و هرمز راه اندازی شد.

خدمات این سامانه برای مسافرین شامل موارد زیر است:

  • تهیه بلیت حضوری با مراجعه به بنادر تحت پوشش
  • خرید بلیت اینترنتی از طریق ثبت نام در این وب سایت
  • ارائه خدمات بلیت های اعتباری سفر دریایی
  • عضویت در کلوپ سفردریایی با هدف دریافت خدمات ارزش افزوده
در ادامه بصورت کلی و خلاصه راهنمای دریافت خدمات مذکور را شرح می دهیم

بلیت حضوری

تهیه بلیت:
برای تهیه این نوع بلیت باید مسافر بصورت حضوری به گیت های صدور بلیت در بندر مبدا مراجعه نماید و با ارائه کارت ملی خود اقدام به تهیه بلیت به بندر مقصد نماید.
کنترل بلیت:
پس از تهیه بلیت، بلیت چاپ شده شامل مشخصات مسافر و سفر و بارکد اختصاصی بلیت در اختیار مسافر قرارداده خواهد شد. مسافر جهت سوار شدن به شناور مورد نظر بلیت را به گیت های کنترل ثابت (یا سیار) ارائه خواهد داد. سپس مسافر به لیست شناور مذکور اضافه شده و شناور پس از تکمیل ظرفیت، سفر خود را آغاز خواهد کرد.
نکته ها:
بلیت هایی که بصورت حضوری صادر می شوند با توجه به سیاست بندر مبدا، دارای تاریخ اعتبار محدود هستند که ممکن است در هر بندر متفاوت باشد.

بلیت اینترنتی

تهیه بلیت:
برای تهیه این نوع بلیت نیازی به مراجعه به بنادر نیست. از طریق ثبت نام در همین وب سایت می توانید با طی مراحلی ساده، بلیت سفر دریایی خود را تهیه فرمایید. ثبت نام در وب سایت دارای دو مرحله است:
تکمیل فرم ثبت نام: با تکمیل این فرم مشخصات شما در سامانه ثبت و لینک فعالسازی حساب کاربری شما به ایمیل درج شده در فرم ارسال می گردد.
فعالسازی: با مراجعه به ایمیل خود، و مشاهده پیام ارسال شده از طریق سامانه می توانید با کلیک بر روی پیوند مربوطه نسبت به فعالسازی حساب خود اقدام نمایید. پس از فعالسازی، شماره ملی به همراه رمز عبور تولید شده به پست الکترونیک شما ارسال خواهد شد. سپس می توانید به صفحه ی ورود مراجعه و وارد پنل کاربری خود شوید.
کنترل بلیت:
پس از تهیه بلیت اینترنتی، بلیت جدید به لیست بلیت های خریداری شده توسط شما اضافه می شود. با توجه به توافقات صورت گرفته با بنادر تحت پوشش، نیازی به چاپ بلیت و همچنین مراجعه به گیت های صدور بلیت نیست. شما می توانید با ارائه کارت ملی به گیت های کنترل، در لیست مسافرین شناور ثبت و سفر خود را آغاز نمایید.
نکته ها:
شما می توانید چندین بلیت خریداری شده برای مسیر های تحت پوشش سامانه داشته باشید و صرفا با ارائه کارت ملی به گیت های صدور در بنادر مورد نظر ار خدمات سامانه استفاده نمایید. وضعیت بلیت های خریداری شده در صورت استفاده در بخش لیست بلیت ها در پنل کاربری شما بروزآوری خواهد شد. شرایط استرداد بلیت فعلا بصورت مراجعه حضوری به بندر مبدا بلیت خریداری شده است و تمام مسئولیت آن متوجه شرکت ارائه دهنده خدمات مسافری در بندر مذکور است.

کارت بلیت اعتباری

کارت بلیت اعتباری به منظور راحتی حال مسافرین کثیرالسفر در این طرح دیده شده است و در آینده نزدیک اجرا خواهد شد. کارت بلیت در تمامی بنادر تحت پوشش قابل استفاده است.
تهیه کارت بلیت:
به منظور جلوگیری از سو استفاده احتمالی توسط افراد سودجو، کارت بلیت اعتباری از طریق سفارش آنلاین در همین وب سایت و مراجعه حضوری به گیت های صدور بلیت در بنادر تحت پوشش صورت خواهد گرفت.
سفارش آنلاین: کاربر پس از ثبت نام در سامانه می توانید از طریق پنل کاربری خود اقدام به سفارش کارت بلیت نماید. در نزدیک ترین زمان ممکن (حدود 48 ساعت) کارت به نشانی پستی اعلام شده کاربر ارسال خواهد شد.
تهیه حضوری: مسافر می تواند با مراجعه به گیت های صدور بلیت در بنادر تحت پوشش و ارائه کارت ملی خود اقدام به تهیه کارت بلیت نماید.
کنترل کارت بلیت:
مسافر می تواند با مراجعه به گیت های کنترل و ارائه کارت بلیت، و کسر مبلغ بلیت سفر از اعتبار خریداری شده کارت، سوار شناور شود.
نکته ها:
کارت بلیت اعتباری از طریق پنل کاربری همین وب سایت قابل شارژ است.
کارت بلیت با هالوگرام و بارکد اختصاصی و برای هر شخص یکبار صادر خواهد شد.
در صورت مفقود شده کارت بلیت، کاربر از طریق پنل کاربری خود باید نسبت به غیر فعال کردن کارت اقدام نماید.
استفاده از کارت فقط برای صاحب آن مجاز است و استفاده برای اشخاص غیر از طریق نهادهای مسئول شامل پیگرد قانونی است.

کلوپ خدمات ارزش افزوده

در آینده نزدیک کاربران سایت می توانند با عضویت در کلوپ خدمات ارزش افزوده سفرهای دریایی از خدمات همچون، فعال و غیر فعال بودن بنادر تحت پوشش، اعلام وضعیت جوی مسیرهای سفر، بهترین زمان انجام سفر در مسیر انتخابی، اخبار تورهای تفریحی دریایی و ... از طریق دریافت پیامک و ایمیل بهره مند شوند.

عضویت بنادر

سایر بنادر در صورت تمایل به استفاده از خدمات سامانه هوشمند صدور بلیت الکترونیک سفرهای دریایی می توانند درخواست خود را به شرکت فناوری اطلاعات جنوب (طراح و پشتیبان و مجری اختصاصی طرح) از طریق ایمیل info@Jonoub.ir ارسال نمایند.